Szomorúság, rossz hangulat, elhagyatottság érzése, reménytelenség, sírósság. A depressziós érzések főleg reggel a legsúlyosabbak, délután javulnak.
Önértékelési problémák, alacsony önbizalom és sérült önértékelés. Rágódás elmúlt dolgok miatt, önvádlás és bűntudat.
Alvási problémák, nehéz elalvás, gyakori éjszakai felébredések, felszínes alvás, hajnali felébredés és visszaalvási képtelenség. Egyes esetekben fokozott alvásigény, aluszékonyság is lehetséges.
Fáradékonyság, energiátlanság. reggel ugyanolyan fáradtan ébred, mint ahogy este lefeküdt. Mozgása meglassul.
Étvégytalanság, fogyás. Ritkább esetben a korábbiakhoz képest fokozott étvágy, több tábla csoki elfogyasztása egyszerre, falánkság, elhízás.
Az örömképesség zavara is előfordul a depresszió tünetei között. Ami régebben örömet okozott, a depresszió esetében elveszíti a vonzerejét, közömbös lesz. Fásultság, közönyösség, pozitív érzelmek elvesztésének megtapasztalása.
A beszéd monotonná válik, lehangoltságot, depressziót és érzelemmentességet közvetít.
Szexuális érdeklődés és örömképesség csökken.
Változatos fizikális panaszok kísérhetik a depresszió tüneteit: emésztési panaszok, pld. székrekedés, mellkasi nyomásérzés, fejfájás, gyakori hátfájás.
Izolálódás, visszahúzódás az emberi kapcsolatoktól, elzárkózás, már nem megy el a baráti összejövetelekre.
Szorongás érzése is kísérheti esetenként a depressziós panaszokat
Súlyos esetben nem kel fel egész nap az ágyból, még a hűtőszekrényhez sem megy el, hogy egyen valamit.
Még súlyosabb esetben sokat foglalkozik a halállal, teljesen értelmetlennek látja az életet és a jövőjét, sokat gondol az öngyilkosságra.
Súlyos esetekben sürgős hozzátartozói, orvosi, pszichiáteri, pszichológusi segítségre van szüksége, mert a depressziós beteg az öngyilkosságot komolyan gondolja!
Amennyiben a depresszió tünetei közül több legalább két hétnél hosszabb ideig tartósan fennáll kérjen pszichológiai, pszichoterápiás kivizsgálást !